Bölge Hakkında – Sunthalia Hotels & Resorts
Loading

Tarihle İç İçe Büyüleyici Bir Akdeniz Kenti olan Side Hakkında

Lidyalılardan Perslere, Büyük İskender’den Helen krallıklarına ve Romalılara kadar pek çok uygarlığın gelip geçtiği; Yunan, Roma, Bizans dönemlerinin yapı özelliklerini, bugüne kadar  taşıyan Antik Kent Side.  Hesychius’un sözlüğünde bahsettiği Nar’lar Kenti.

Side Antik Kenti’nde günümüze ulaşan görebileceğiniz kalıntılar, şehir surları, şehir kapısı, Nymphaeum, su yolu, sütunlu caddeler, evler, Ticaret Agorası, Antik Tiyatro, Agora Hamamı (Side Müzesi), Vespasian Çeşmesi ve Anıtsal Kapı, Zafer Takı, Dionysos Tapınağı, bazilka, liman hamamı, Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı, Güney Bazilkası, Büyük Hamam, Devlet Agorası, Vaftizhane, Piskoposluk Sarayı ve Bazilkası, Philippus Attius Suru’dur.

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Side antik kenti Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer almaktadır.

Manavgat’a 5 km mesafededir. Alexia Resort & Spa otelin önünden taksi veya dolmuşla ulaşım sağlanmaktadır.

Antalya Havalimanına 60 km mesafededir. Taksi veya özel transfer araçları ile ulaşım sağlanmaktadır.

Side Antik Tiyatrosu

Tiyatro, Side Antik Kenti’nin merkezinde Roma mimarisi geleneğinde inşaa edilmiştir.

Side Antik Kenti Apollon – Athena Tapınağı

Apollon Tapınağı adını ışık, güzellik ve sanat tanrısı olarak bilinen Side kentinin baş tanrılarından olan Apollon’dan almıştır. Side’de deniz kenarında yer alan Apollon Tapınağı, tarihi kalıntılarıyla gerçekten görülmeye değer bir mirastır. Tapınağın taşlarına oturup buradan güneşin batışını seyredebilrsiniz.

Side Antik Kenti – Anıtsal Çeşme

Side Antik Kenti iki kuleli ana giriş kapısının karşısında yer alır. Nymphaeum Çeşmesi’nin Anadolu topraklarındaki ve Pamfilya bölgesinde bulunan en büyük antik çeşmedir. Halk arasında “9 Çeşme” olarak anılır.

Side Müzesi

Side Antik Kentin içinde M.S. 2.yüzyılda yapılmış ve M.S. 5-6. yüzyıllarda ilave binalar ve değişikliklerle günümüze ulaşmış Antik bir hamam binası (Agora Hamamı) içinde kurulmuştur.

Modern Side

Side’nin ana caddesi her türlü turistik eşya satan dükkanlarıyla aynı zamanda bir alışveriş merkezidir.

Limanda ise yöreye özgü yemekleri tadabileceğiniz restoranların yanında çeşitili bar, kafeler eğlence mekanları mevcut.

Antalya’nın gözdesi SİDE
Side’nin uzun bir sahili, berrak ve sığ bir denizi var. Burası denize girmek, yamaç paraşütü yapmak, dalış ve uçuş eğitimleri almak için de idealdir.

Sualtı Müzesi
Burası 2015’te açılan Türkiye’nin ilk sualtı müzesi. Anadolu medeniyeti zenginliklerini beş ana temada anlatan 110 heykel sergilenmektedir. Müzeyi, aktif olarak dalış yapan ve dalış sertifikası olan herkes ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Manavgat Şelalesi

Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi Manavgat’ta bulunan muhteşem manzaralarıyla görenleri adeta büyülüyor.

Aspendos Antik Kenti – Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Antik Kenti, Türkiye’nin önemli antik kentlerinden biridir. Konser, tiyatro ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği 12.000 kişilik görkemli Aspendos Antik Tiyatrosu Side’ye 35 km mesafededir.

Köprülü Kanyon

14 km uzunluğundaki, nefes kesici güzelliği olan bu kanyonda yaz aylarında rafting yapılabilmektedir.

Seleukia Antik Kenti 

Manavgat ilçesinin yakınlarında yer alan bu antik kent Side de görülebilecek olan bir başka tarihi yerdir. 

Altınbeşik Mağarası

Side’de görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de kesinlikle Altınbeşik Mağarasıdır. Düdensuyu Mağarası olarak da bilinen bu mağara da 125 metre uzunlukta bir göl bulunur.